Komórki macierzyste

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane  komórki, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki tworząc w ten sposób tkanki. Dzięki temu wykorzystuje się je od lat w medycynie odbudowując lub zastępując uszkodzone komórki. Znajdują się one m.in. w krwi pępowinowej i sznurze pępowiny.

Komórki macierzyste sznura pępowiny to tzw. komórki mezenchymalne. Posiadają one nieco inne właściwości niż np. komórki z krwi pępowinowej czy szpiku- znacznie łatwiej różnicują się w inne typy komórek, np. nerwowe, kostne, chrzęstne.

Komórki sznura pępowiny nazywane są komórkami z galarety Whartona. Jest to specyficzna tkanka, która otacza naczynia pępowinowe. Sznur pępowiny można w bardzo łatwy sposób pozyskać po porodzie. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny zarówno dla matki jak i dla dziecka. Lekarz lub położna odcina fragment (o długości 10 – 15 cm) pępowiny i umieszcza w specjalnym pojemniku. W laboratorium tkanka pępowiny jest  badana i preparowana, a następnie zamrażana. Możliwe jest też wyizolowanie komórek macierzystych przed zamrożeniem, dzięki czemu mamy pewność, dostępu do komórek po rozmrożeniu.

Obecnie komórki Galarety Whartona wykorzystywane są w ramach medycznych eksperymentów leczniczych w leczeniu chorych neurologicznych- głównie dzieci. Mają one zastosowanie w chorobach takich jak mózgowe porażenie dziecięce, autyzm czy rozszczep kręgosłupa.